next up previous
Next: Komunikat z posiedzenia Senatu Up: No Title Previous: Komunikat z posiedzenia Senatu

Komunikat z posiedzenia Senatu UMK w dniu 23 marca 1998 roku

KOMUNIKATY

(JM Rektor A. Jamio/lkowski)

1. Od 1 IV nast/epuje na UMK regulacja p/lac. /Srednio na zwi/ekszone wynagrodzenia, w skali uczelni, trzeba b/edzie przeznaczy/c 350 tys z/l miesi/ecznie (brutto, wraz z pochodnymi. Spos/ob podzia/lu dodatkowych /srodk/ow uzgodniono ze zwi/azkami zawodowymi.

2. Wydzia/l Szuk Pi/eknych uzyska/l uprwanienia do nadawania I i II stopnia naukowego (odp. dr i dr hab.) w malarstwie i II stopnia w grafice.

3. W Poznaniu obradowa/la Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna. Przewodnicz/acym Komisji zosta/l Prorektor UMK prof. St.Chwirot.

4. W kwietniu na UMK b/ed/a go/sci/ly nast/epuj/ace osobisto/sci: a) prof. T. Hofmokl - szef NASKu (spotkanie odby/lo si/e 7.IV) b) pan Benoit d'Aboville - ambasador Francji w Polsce, w dniu 16.IV o godz 11 wyg/losi w Malej auli WNE odczyt pt. "Rola Polski w przysz/lo/sci Europy" c) prof. A.Wiszniewski - przewodnicz/acy KBN, spotkanie odb/edzie si/e 22 IV w Sali Odczytowej Bibl. G/l/ownej (? 12:15). T/a drog/a zach/ecamy r/ownie/z do aktywnego udzia/lu w tych spotkaniach.

5. Absolutnie ostateczny termin sk/ladania deklaracji zwi/azanych z cz/e/sci/a wynagrodzenia obj/et/a prawami autorskimi w 1998r. ustalono na 10 IV. Kto nie z/lo/zy takiej deklaracji nie b/edzie m/og/l mie/c zmniejszonych zaliczek wp/lacanych jako podatek.

6. W Bibliotece G/l/ownej zosta/la zdeponowana kaseta (video) z zarejestrowanym spotkaniem (28 I, Pozna/n) premiera Buzka i min. Handke ze /srodowiskami nauczycieli, a czasie kt/orego zosta/ly po raz pierwszy publicznie przedstawione za/lo/zenia reformy o/swiaty i systemu szkolnego. Kaset/e przygotowa/lo MEN, zainteresowani mog/a si/e z ni/a zapozna/c w BG.

7. Zwi/azkowe zebrania sprawozdawcze wy/loni/ly nowych przewodnicz/acych: "Solidarno/sci" - dra Janusza Szatkowskiego ZNP - mgra Piotra Kowalskiego.

8. (prorektor Chwirot) Rektor Uniwersytetu w O/lomu/ncu przyzna/l medal za zas/lugi dla tego uniwersytetu prof. L. G/orniewiczowi.

9. Sprawy UKA: - do wakacji zostanie opracowany informator nt. akredytacji - warto w/lczy/c si/e do prac akredytacyjnych na pocz/atku tego procesu, kiedy ustala si/e jeszce pewne zasady i procedury - w Ma/lej Auli w dniach 24-26 IV odb/edzie si/e konferencja nt. akredytacji

NOBLISTA I WICEPREMIER

Senat jednog/lo/snie przychyli/l si/e do wniosku Rady Wydzia/lu Chemii o wszcz/ecie post/epowania w sprawie nadanie tytu/lu dr h.c. UMK prof. H.C. Brownowi z Purdue Univ. (USA). Prof. Brown jest laureatem nagrody Nobla z 1979 r., od wielu lat publikuje wsp/olnie z pracownikami UMK (prof. Zaidlewicz).

Po dyskusji senat popar/l wniosek Rady WNE o wszcz/ecie post/epowania w sprawie nadnia tytu/lu dr h.c dla wicepremiera - prof. dr hab. L.Balcerowicza. W wyst/apieniach podkre/slano imponuj/acy dorobek naukowy prof. Balcerowicza i wskazywano na prze/lomowe znaczenie reform opracowanych pod jego kierunkiem.

SPRAWOZDANIE Z DZIA/LALNO/SCI UMK w 1997 r.

JM Rektor przedstawi/l zasadnicze dane zwi/azane ze sprawozdaniem z dzia/lalno/sci uniwersytetu w 1997 r. (pe/lna dokumentacja liczy 35 str. w tym 30 tabel). M.in zwr/oci/l uwag/e na to, /ze dotacja do dzia/lalno/sci dydaktycznej i badawczej (tzw. eksploatacyjnej) z MEN jest blisko 7 razy wi/eksza ni/z otrzymana z KBN. Coraz wi/eksz/a rol/e w bud/zecie UMK odgrywaj/a dochody z op/lat za studia (2 razy wi/ecej ni/z dotacja z KBN). Oto niekt/ore dane z tabel: W dniu 31.12.1997 na UMK studiowa/lo 27.048 os/ob (na wszystkich typach studi/ow), w tym na stud. dziennych 12.137, za/s na zaocznych 13.178 i doktoranckich 265 os/ob. Liczba student/ow w stosunku do 1996 roku wzros/la o 9.2Zatrudnionych by/lo 2693 pracownik/ow (w tym 1220 nauczycieli akademickich). W ci/agu roku zatrudniono 356 pracownik/ow, odesz/lo z uczelni 265 os/ob. Na urlopach bezp/latnych przebywa/ly 32 osoby. Wzrost liczby zatrudnionych w pe/lnym wymiarze czasu nauczycieli akademickich wyni/os/l 4.3 Wzrost liczby pracwników administracji (316->339) wyni/os/l 7.2 Prof. z tytu/lem zatrudniano 143, prof. UMK 136, doc. i dr hab. 79, naucz. akad. ze stopniem dra - 400, za/s z tyt. mgra 439.

Na WMiI pracowa/lo 69 naucz. akad. (Prof/Ad/Wyk = 13/22/11) na WFiA 111 (P/A/W = 29/40/8).

Tytu/l prof. uzyska/lo w 1997 r 14 pracownik/ow UMK za/s habilitacje 11 doktor/ow. 31 os/ob uzyska/lo stopie/n dr.

104 osoby otrzymywa/lo stypendia naukowe (35 - hab. [390zl/m], 69 - dr [200zl/m]. 11 os/ob zwraca uczelni 50 stypendium z powodu nie dotrzymania warunk/ow. 44 osoby korzysta/ly z urlop/ow naukowych i obni/zki pensum.

Senat UMk nada/l w 1997 r 1 osobie tytu/l dr h.c. oraz przyzna/l 9 medali "Za zas/lugi po/lo/zone dla rozwoju Uczelni". Rektor UMK przyzna/l 161 nagr/od i wyr/o/znie/n.

Przeci/etne miesi/eczne wynagrodzenie BRUTTO w 1997 r by/lo w uczelni wy/zsze o 25 Dla nauczycieli akad. - 1.687 z/l, prac. nie b/ed/acych naucz. akad . - 860 z/l. (przeci/etne miesi/eczne wynagrodzenie w kraju wg. GUS w 1997 : 1.062 z/l).

W 1997 pracownicy UMK uzyskali doskona/ly wsp/o/lczynnik sukcesu w konkursach na granty KBN - 55 grant/ow na 118 wniosk/ow, jest to ponad dwa razy wi/ecej od /sredniej krajowej! Realizowano 155 grant/ow (WFiA - 38, WMiI - 7) na kwot/e 3.434 tys. z/l (WFiA - 838 tys., WMiI - 327 tys.) (wzrost wart/sci w stos. do 1996 o 18.2WFIA (7.416 zl) oraz WMiI (4.741 zl), kolejny wydzia/l BiNoZ uzyska/l srednio 4.211 zl/os.

W ramach "bada/n w/lasnych" w 1997 przyznano konkursowo 130 grant/ow UMK na kwot/e 503 tys. zl. (WFiA - 18, WMiI - 5).

W 1997 zorganizowano na UMK 65 konferencji naukowych. Wzi/e/lo w nich udzia/l 130 (??!) go/sci zagranicznych. Pracownicy UMK opublikowali 2423 prace naukowe (1995- 2514, 1996 - 2655).

Zrealizowano 934 wyjazdy zagraniczne w celach naukowo badawczych, przyj/eto 498 os/ob z zagranicy.

Na UMK ukazywa/lo si/e 8 czasopism o charakterze mi/edzynarodowym W tym:- "Reports on Mathematical Physics" (WFiA - red. nacz. prof. A.Jamio/lowski) - "Open Systems & Information Dynamics" (WFiA - red. nacz. prof. R.S. Ingarden) - "Topological Methods in Nonlinear Analysis" (WMiI - red. nacz. prof. A. Granas i prof. L.G/orniewicz)

W 1997 roku 3.911 student/ow otrzymywa/lo przeci/etne stypendium 152 zl.

W trakcie dyskusji nad sprawozdaniem przewodnicz/acy J.Szatkowski apelowa/l o ustalenie jasnych zasad przeprowadzania regulacji p/lac i o uwzgl/ednienie w wi/ekszym stopniu podwy/zek dla najni/zej zarabiaj/acych pracownik/ow (np. kuchni). Prof. P.Kita zwr/oci/l uwag/e na szczeg/olnie niskie zarobki (ni/zsze ni/z w BG) nawet w pe/lni wykwalifikowanych pracownik/ow bibliotecznych pracuj/acych w bibliotekach instytutowych (ich p/lace powinny by/c uzupe/niane ze /srodk/ow instytut/ow). Jeden z ni/zej podpisanych (WN) zaapelowa/l o wi/eksz/a trosk/e senatu i w/ladz o pensje najm/lodszych i m/lodych pracownik/ow nauki. Obecny poziom podstawowych p/lac w tej grupie w /zaden spos/ob nie wystarcza na najskormniejsze utrzymanie m/lodej rodziny, nie jest motywuj/acy do pracy naukowej, a tylko do nieustannej pogoni za dodatkowymi zarobkami i nie odpowiada aspiracjom "najlepszych z najlepszych" absolwent/ow. Asystenci i adiunkci nie maj/a tak wielu "naukowych" okazji do dodatkowych dochod/ow jak kadra profesorska (recenzje, dodatki funkcyjne, dod. etaty,..). W tej sytuacji, kiedy kolejne dziedziny /zycia (us/lugi dent. i lekarskie, ceny /zywno/sci, mieszka/n, ksi/a/zek i zeszyt/ow, itd, itd.) ulegaj/a swobodnemu urynkowieniu i osi/agaj/a mi/edzynarodowy poziom cen, g/lown/ym motywem do pracy na uczelni pozostaj/e m/lodzie/nczy idealizm. W kosztach nowoczesnego uniwersytetu godziwe p/lace kadry naukowej i pedagogicznej musz/a stanowi/c bardzo istotn/a pozycj/e. Kwestia ta, rzecz jasna, zal/e/zy g/l/ownie od bud/zetu pa/nstwa, ale stan obecny nie mo/zna nazwa/c naturalnym, zatem nale/zy o tym cz/esto i g/lo/sno przypomina/c. Prof. Kus zwr/oci/l uwag/e, /ze mo/zna uzyska/c dodatkowe dochody anga/zuj/ac si/e w realizacj/e grant/ow KBN.

Po dyskusji senat przyj/a/l sprawozdanie za 1997 r. i zaaprobowa/l plan finansowy na 1998 r.

ORDERY, ODZNACZENIA I MEDALE

W kilku g/losowanich senat popar/l wnioski wydzia/l/ow o nadanie odznacze/n pa/nstwowym kilkunastu osobom, m. in. medalu KEN prof. A. Bielskiemu z WFiA.

WOLNE WNIOSKI

Senat rozpocz/al dyskusj/e nad kwesti/a bezpiecze/nstwa osobistego student/ow i pracownik/ow. Badane b/ed/a rozwi/azania poprawiaj/ace zabezpieczenie budynk/ow UMK. Planuje si/e zatrudnienie (w niekt/orych budynkach) umundurowanych ochroniarzy.

Senat wypowiedzia/l si/e przeciwko organizowaniu w budynkach UMK p/latnych kurs/ow przygotowawczych do egzamin/ow wst/epnych. Obowi/azuje zasada, /ze osoby zaanga/zowane do komisji egzaminacyjne nie mog/a by/c wyk/ladowcami na tego typu kursach.

Jeden z ni/zej podpisanych (AR) zaapelowa/l o takie rozwi/azania organizacyjne, kt/ore wyeliminowa/lyby konieczno/s/c wizyt pracownik/ow instytut/ow w Rektoracie w celu np. zapoznania si/e ze zmianami w zasadach ubezpiecze/n grupowych. Informacje tego typu mog/a by/c przesy/lane do poszczeg/olnych wydzia/l/ow z odpowiednim wyprzedzeniem.

===================================================================

Przedstawiciele m/lodszych pracownik/ow naukowych w Senacie UMK:

W. Fizyki i Astronomii - Wies/law Nowak (wiesiek@phys.uni.torun.pl) W. Matematyki i Informatyki - Andrzej Rozkosz (rozkosz@mat.uni.torun.pl)



next up previous
Next: Komunikat z posiedzenia Senatu Up: No Title Previous: Komunikat z posiedzenia Senatu
Wieslaw Nowak
6/24/2002