Emulatory

      Do wyboru jest sporo emulatorów, choć wszystkie mają swoje wady. Na początek dla użytkowników Windows 9x/NT najlepszy jest ZX32 (wersja 1.03, plik ok. 1.4 Mb). Wymaga co prawda zmniejszenia kolorów do co najwyżej 64K, ale poza tym działa niezawodnie. Zmniejszenia ilość kolorów można uniknąć jeżeli ściągnie się update do wersji 2.00.04 (należy go samodzielnie rozpakować i skopiować pliki do katalogu, w którym zainstalowany jest ZX32). Potrafi obsługiwać wiele typów plików (także skompresowane w formacie zip), nagrywać obraz aktualnego stanu pamięci (tylko w formacie zxs) oraz emuluje wszystkie oryginalne wersje sprzętowe. Poza tym dołączone jest do niego kilkanaście gier (w tym Hobbit, PSST, Cookie, JetPac itd.) Jeżeli emulator ma być używany do uruchamiania gier lub prostych programów bez używania drukarek, taśm itp. to ten program jest do tego najlepszy. Więcej informacji można znaleźć na stronie domowej emulatora http://www.geocities.com/SiliconValley/Bay/9932/.

      Emulator Z80 (wersja 3.02, plik 223kB) jest przeznaczony pod DOS. Działa co prawda pod Windows w sesji MS-DOS w trybie pełnoekranowym, ale nie najlepiej. Wymaga pamięci EMS. Dobra dokumentacja i duże możliwości. Niestety podobno nie chce działać na szybkich komputerach (sam nie miałem okazji sprawdzić i nie znam szczegółów). Emuluje dwie wersję systemu w modelach produkowanych przez Sinclair tzn. 16K/48K/+ oraz 128.

      Jasper to emulator napisany w Javie przez Adama Davidsona oraz Andrew Pollarda. W związku z tym może działać na każdej platformie sprzętowej z graficznym interfacem użytkownika, a w szczególności może być uruchamiany za pomocą przeglądarek internetowych (IE 3.0+ oraz NN 4.7+). Jasper jest oryginalnie rozprowadzany w postaci kodu źródłowego (pliki z rozszerzeniem .java), które należy skompilować (o ile w systemie zainstalowany jest w ogóle kompilator Javy) poleceniem javac Jasper.class. Do uruchomienia niezbędny jest jeszcze obraz pamięci ROM spectrum (plik musi mieć długość dokładnie równą 16 384 bajtów). Aby ułatwić sobie życie można ściągnąć już skompilowanego Jaspera (pliki z rozszerzeniem .class) wraz z odpowiednim obrazem pamięci i przykładowym plikiem html uruchamiającym applet: jasp1_1j_compiled.zip. Więcej informacji można znaleźć na stronie domowej Jaspera: http://www.spectrum.lovely.net/ lub http://www.odie.demon.co.uk/spectrum. Zobacz Jaspera działającego na stronie WWW

Informacja o większej ilości emulatorów na wszystkie rodzaje platform (także Linux, BeOS, Java) znajduje się w FAQ.

Powrót do menu