EN | PL

Ultrazimna materia - Ultrazimne molekuły

Witamy na stronie grupy zajmującej się badaniami ultrazimnych molekuł w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO). Nasze badania koncentrują się na eksperymentalnej fizyce ultrazimnych, ciężkich molekuł. Aby umożliwić tego typu badania zbudowaliśmy unikatowy układ eksperymentalny składający się z podwójnej pułapki typu MOT, umożliwiający chłodzenie i gromadzenie jednocześnie różnych izotopów atomów Hg i Rb.

hgrb vac
Układ ten pozwoli wytworzyć ultrazimne molekuły, zarówno homo, jak i heteronuklearne. Układ składa się ze spowalniacza Zeemana atomów Rb oraz pułapki typu 2D-MOT dla atomów Hg, które są połączone z główną komorą badawczą, w której panują bardzo dobre warunki próżniowe. Taki układ działa jak wydajne źródło wstępnie schłodzonych atomów Rb i Hg, które są gromadzone w podwójnej pułapce typu MOT, a następnie umieszczane w pułapce dipolowej bądź magnetycznej. Układ gwarantuje wystarczająco długi czas życia i dużą liczbę atomów w pułapce. Eksperymenty z zimnymi atomami Rb w pułapkach MOT prowadzone są na świecie od wielu lat (w tym również w KL FAMO). Natomiast z zimnymi atomami Hg pracują nieliczne zespoły badawcze (do tej pory jedynie 4 grupy), co związane jest z koniecznością używania bardzo niewygodnej długości fali lasera 253.7nm odpowiadającej przejściu chłodzącemu w Hg.

uz2
Głównym celem realizowanego obecnie projektu jest uzyskanie ultrazimnych molekuł homo i heteronuklearnych w procesie fotoasocjacji. Jest to proces, w którym para atomów w stanie podstawowym absorbuje foton o częstości odstrojonej w stronę czerwieni względem częstości rezonansowej. W wyniku absorpcji obsadzony zostaje molekularny stan wzbudzony i utworzona molekuła o stosunkowo krótkim czasie życia. Aby umożliwić zajście takiego procesu niezbędne jest osiągnięcie bardzo niskiej temperatury chmury atomowej <1mK.
uz3
Projekt realizowany jest jako część większego programu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej TEAM "Precise optical control and metrology of quantum systems".

uz1

KONTAKT

 

Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej
ADRES: ul.Grudziądzka 5/7 87-100 Toruń
TELEFON: (56) 611 3333 FAX: (56) 622 5397
E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.