Sonda Voyager 1 już poza Układem Słonecznym

 

Sonda Voyager 1, wysłana przez NASA, od prawie 35 lat pędziła w kierunku granicy Układu Słonecznego. Na początku maja 2012 r. sonda Voyager 1 opuściła Układ Słoneczny i porusza się już w przestrzeni międzygwiazdowej. W tym obszarze kosmosu natężenie promieniowania spoza Układu Słonecznego gwałtownie wzrosło. Naukowcy na podstawie tych informacji doszli do wniosku, że sonda zbliżyła się do krańca Układu Słonecznego i opuściła go.

 

 

Rys. 1. Budowa sondy Voyager 1 [1].

 

 

Rys. 2. Sonda Voyager 1 [2].


"Najnowsze dane z Voyagera 1 wskazują, że jesteśmy wyraźnie w nowym regionie, gdzie coś się zmienia szybko", mówi Ed Stone, naukowiec projektu Voyager w California Institute of Technology w Pasadenie. To jest bardzo ekscytujące. Zbliżamy się do granic Układu Słonecznego" [2].

 

"Granica" to krawędź heliosfery, wielkiego magnetycznego bąbelka, która otacza Słońce i planety. Heliosfera to słoneczne  pole magnetyczne "napompowane" do olbrzymich rozmiarów przez wiatr słoneczny.

 

 

Rys. 3. Najdalsze obszary Układu Słonecznego (ryc. ESA) [3].

 

Jednocześnie, już od 2009 roku, sonda Voyager 1 rejestrowała rosnącą ilość wysokoenergetycznych cząstek (protony, jądra helu) pochodzących spoza Układu Słonecznego. W ciągu trzech lat obserwacji, do stycznia 2012 roku, poziom promieniowania galaktycznego podniósł się o około 25 %, stwerdził Stone. Następnie, od 7 maja, Voyager 1 rejestrował jeszcze szybszy wzrost ilości cząstek pochodzących spoza naszego Układu Słonecznego - wzrost wyniósł około 9 % w ciągu miesiąca. Podobnych zmian nie zarejestrowała jeszcze sonda Voyager 2, która aktualnie znajduje się w odległości prawie 99 jednostek astronomicznych od Słońca.

 

 

Rys. 4. Gwałtowny wzrost promieniowania kosmicznego może świadczyć o tym, iż Voyager 1 porusza się już w przestrzeni międzygwiazdowej (NASA / JPL).


wyniki


Rys. 5. Wzrost promieniowania kosmicznego (niebieskie punkty na wykresie) zarejestrowany przez sondę Voyager 1 od września 2012 roku. Porusza się ona obecnie w przestrzeni międzygwiazdowej (NASA / JPL) [4].


Więcej informacji znajduje się na stronie:

http://www.nasa.gov/mission_pages/voyager/final-frontier.html

 

 

Literatura:

 

1. http://spaceodyssey.dmns.org/missionsobservatories/spacecraft-missions/voyager.aspx

 

2. http://www.nasa.gov/mission_pages/voyager/final-frontier.html

 

3. http://stwarzanie.wordpress.com/2009/10/18/nieznana-struktura-otaczajaca-uklad-sloneczny

4. http://www.nasa.gov/mission_pages/voyager/multimedia/stone2.html

 

Opracował dr Andrzej Karbowski