Program "Laboratorium XXI wieku" znika z anteny TVP

Program "Laboratorium XXI wieku" to najstarszy w Polsce program popularnonaukowy, prowadzony od 25 lat przez Wiktora Niedzickiego. Odcinek 511 o robotach był ostatnim programem edukacyjnym wyemitowanym przez Telewizję Polską.
Autor programu napisał dramatyczny list w obronie polskiej nauki, która wraz z programem Laboratorium znika z telewizji publicznej. W swoim liście pisze:

Program Laboratorium dawał szansę pokazania prac polskich naukowców. Starałem się w nim przekonywać odbiorców, że badania mają sens, że ważne odkrycia i ciekawe prace prowadzone są nie tylko za granicą, ale także w Polsce. W miarę możliwości i niezwykle skromnych środków próbowałem przekonać widzów, że warto się uczyć, że warto studiować, że tuż, obok nas dzieją się rzeczy naprawdę niezwykłe.

Skąd młodzi ludzie będą wiedzieli, że warto się uczyć, że w Polsce mogą odnieść sukces, że są potrzebni dla gospodarki w kraju, że nasi naukowcy są wśród najlepszych na świecie? Nikt nie zamierza ich o tym informować.

Treść całego listu dostępna tutaj.
Popieramy inicjatywę Wiktora Niedzickiego, zachęcamy do podpisania petycji Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl do władz TVP S.A.
Podpisz petycję!

Zdjęcie "Laboratorium" z anteny rozpętało dyskusję na temat misji edukacyjnej telewizji publicznej. 150 naukowców wystosowało list do czterech prezezów największych partii w Polsce w sprawie obecności programów edukacyjnych w TVP. Treść listu dostepna na stronie gazety wyborczej.
Więcej linków do miejsc, gdzie można wesprzeć inicjatywę lub podyskutować o wydarzeniu dostępnych na stronie domowej Wiktora Niedzickiego.